Συνάδελφοι σαφώς και η πρότασή μου ήταν ενίσχυση αφού προηγηθεί η αντίστοιχη μελέτη.

Αλλά...................δεν.

Οπότε κατάφερα να τους φέρω τουλάχιστον κοντά στην έννοια της "επισκευής" καθώς αυτό που ετοιμάζονταν να κάνουν ήταν απλό σοβάτισμα και βάψιμο !!!!!!!

1) τα δάπεδα είναι σε άριστη κατάσταση όπως και οι δοκοί που μέσα σε αυτά.
Ανέφερα γι αυτά καθότι δεν θέλω ζουμιά από πάνω στις επεμβάσεις πολλά και νερά καθώς φοβάμαι μην ποτίσουν και κάνω ζημιά.

2) Ευθύνη δεν υπάρχει για εμένα καμία, καθότι δεν υπογράφω για επάρκεια ή οτιδήποτε άλλο. Επίσης εν γνώσει τους θα τους βάλω να υπογράψουν ένα χαρτί που θα λέει ότι δεν επιθυμούν ενίσχυση. Υπογράφω βέβαια επίβλεψη για απλές οικοδομικές εργασίες όπως επιχρίσματα και χρωματισμοί.

3) Προφανώς και θα ήθελα αμφίπλευρη αντιμετώπιση με οπλισμένο επίχρισμα. Αλλά.......κάποιοι τοίχοι είναι εξωτερικοί και στο όριο του οικοπέδου με τον οποίο όμορο δεν υπάρχει καθόλου καλή σχέση. Ανάρτηση σκαλωσιάς από οροφή δεν θέλω να κάνω λόγω επικινδυνότητας, σε συνδυασμό με την έλλειψη υγειών δομικών στοιχείων όπου να μπορώ ασφαλώς να αγκυρώσω την πλατφόρμα και να τη ρίξω κάτω. Τους εσωτερικούς τοίχους θα τους δουλέψω αμφίπλευρα με οπλισμούς και συρραφής και πλέγματα και δέσιμο των και κοτετσόσυρμα στο πεταχτό (εξτρά τσιμέντο και υποκατάστατο ασβέστη).


4) ολική αφαίρεση σοβά δεν δέχονται με τίποτα. Αυτή ήταν και η 1η μου πρόταση. Γδύσιμο και επανεξέταση. Αλλά και εδώ......ΔΕΝ !!
Άρα μιλάμε για τοπικά.

5) τι εννοείτε λέγοντας κονίαμα πιο ισχυρό από λίθους και οπτόπλινθους ?

6) Δεν θα επιλυθεί κανένα μοντέλο με καμία διάταξη. Δεν πληρώνομαι κάτι τέτοιο και ήδη έχω μπει μέσα από άλλες γυφτιές που έχουν γίνει. Οπότε οι επεμβάσεις θα γίνουν σχεδόν πρακτικά.

7) Εγώ σκεφτόμουν:

1. καθάρισμα σαθρών τοπικά και μεγάλωμα της επιφάνειας της ζώνης ρωγμής 0,50μ.
2. άνοιγμα οριζοντίων αρμών με τροχό και αφαίρεση όσο πιάνει ο δίσκος της λάσπης.
3. Άνοιγμα χείλους ρωγμής σε σχήμα V
4. Καθαρισμός - πλύσιμο
5. Διάτρηση και πέρασμα οπλισμού συρραφής λοξά στον άξονα της ρωγμής.
6. πλέγμα με αγκύρωση στο πάχος του τοίχου και αν μπορώ περιμετρικά αν βρω υγιές δομ. στοιχείο
7. πλήρωση ρωγμών και αρμών με τσιμεντοκονίαμα βοηθούμενος με SIKA Monotop Dynamic kai SIKA latex.
8. Πεταχτό με κοτετσόσυρμα αγκυρωμένο σε πλέγμα και τοίχο
9. τα γνωστά......μαρμαράκι σπατουλάρισμα και βάψιμο.

Στις εξωτερικές σκεφτόμουν τσιμεντενέσεις.....

Για τα μπετά σκεφτόμουν αναστολέα (αν και δεν υπάρχει τπτ να ανασταλεί) και επισκευαστικό τοπικά .......όλα τα άλλα είναι απαγορευτικά λόγω κόστους.

Βρίσκεται Νεάπολη επί της Ιπποκράτους......τουτέστιν βράχος Λυκαβητού. Και εγώ θεωρώ πως όποιες παθογένειες είχε να επιδείξει το κτίριο τις έδειξε.

Αλλά προβληματίζομαι καθώς η εκ νέου χρήση του ίσως φανερώσει ή και δημιουργήσει νέες.

Πχ......τα ξύλινα δείχνουν καλά αλλά τι θα γίνει αν νοικιαστεί σε εταιρεία που βάλει μέσα ογκώδεις βιβλιοθήκες με χαρτί και φορτίσει 300kg/m2 ? Δεν ξέρω.

Σας ευχαριστώ ήδη όλους για το ενδιαφέρον. Κερνάω καφέ και φαι σε όποιον θέλει να το δεί και από κοντά. :P